Co je to Ájurvéda
Ájurvéda je celostní medicínský systém pocházející z Indie starý příbližně 5000 let. Název se skládá ze dvou sanskrtských slov – ájur (život) a véda (což znamená nauka nebo věda) – proto tedy nauka-věda-o životě. O tom, jak se chovat, abychom si udrželi optimální zdraví a mohli tak žít naplněný život. A když už se vychýlíme z rovnováhy, tak jak ji navrátit.
Od roku 1978 uznává Světová zdravotnická organizace (WHO) ájurvédu za holistickou lékařskou vědu. Kromě domovské Indie, kde se jedná o tradiční součást zdravotní péče, je ájurvéda čím dál populárnější jak v Evropě, tak i v Severní Americe. Velkými propagátory ájurvédy na západě jsou Dr. Vasant Lad, Dr. Frawley a Dr. Robert Svoboda.
Základní principy Ájurvédy
Když se řekne ájurvéda, vybaví se většině lidí tři dóši – Váta, Pitta a Kapha. Jsou to základní energie, které ovlivňují veškeré dění jak v přírodě, tak v každé buňce našeho těla. Skládají se ze základních elementů (éter, vzduch, oheň, voda a země). Každý člověk má vrozenou konstituci (poměr dóš), která určuje jak naše tělo a mysl funguje, jaké máme tendence, silné stránky, ale také slabosti. Pokud se naše dóši od vrozené konstituce odchýlí (například vlivem stresu, nevhodné stravy nebo životního stylu), nastává nemoc. Z tohoto důvodu je pro každého léčba zcela individuální. Co je pro jednoho lékem, může být pro druhého jed. Proto je velmi důležité znát svůj konstituční typ a uzpůsobit tomu svou stravu a denní režim.
Na ájurvédě oceňuji to, že k léčbě může být použito téměř cokoliv – nejsme odkázáni pouze na ájurvédské byliny a terapie, ale lze využít i potraviny, nápoje, denní režim, sporty a pohyb, záliby, vztahy, mentální vzorce,… Neméně důležitá je však také radost klienta. Někdy je zkrátka důležitější JAK, než CO děláme.