Jelikož je dnes novoluní, které se váže k menstruačnímu cyklu, rozhodla jsem se napsat o menstruaci z pohledu Ájurvédy.
Menstruace je skvělým ukazatelem celkového zdraví ženy a dokáže některé nerovnováhy organismu ukázat dříve než jiné tkáně. Měly bychom jí tedy věnovat dostatečnou pozornost. Teď půjdu trochu proti proudu toho, co se nám snaží namluvit reklamy na nejrůznější menstruační pomůcky – že při menstruaci můžeme pokračovat ve všech svých činnostech beze změny. No ano, můžete, ale pravděpodobně se to časem neblaze projeví na Vašem těle. Žena je cyklická bytost a v každé části svého cyklu má své silné a slabé stránky. Je velmi úlevné o tom vědět a využívat předností každé té části. Nemusíte podávat celý měsíc vyrovnaný výkon. Například po menstruaci máte nejvíce energie a kolem ovulace jste pravděpodobně velmi společenská a užíváte si společnosti svých nejbližších, o které zároveň s láskou pečujete. Před menstruací naopak snadno vidíte jakoukoliv chybičku a snadno se zbavujete nefunkčního. Při menstruaci je nejsilnější Vaše intuice a je to vhodný čas pro sebereflexi. Pokud už se v Ájurvédě trochu orientujete, můžete i za tímto cyklem vidět dóši – Kaphu (do ovulace), Pittu (premenstruační fáze) a Vátu (menstruace). Pokud Vás téma cykličnosti oslovilo, mohu doporučit například knihu Cyklická žena. Já se v tomto článku budu věnovat výhradně období menstruace.
Trocha ájurvédské teorie pro zájemce, můžete i přeskočit 😉
Menstruaci ovlivňují všechny tři dóši, ale je pod „nadvládou“ váty, konkrétně jedné její části, které se říká apána vayu. Tato energie řídí procesy v podbřišku – funkce tlustého střeva a vstřebávání živin, proces vylučování stolice a moči, ženské a mužské reprodukční orgány, ledviny, močové cesty, těhotenství, porod a menstruaci. Je tedy klíčové v době menstruace naši Vátu opečovat. Menstruace nám kromě zdraví reprodukčních orgánů ukazuje také na kvalitu rasa dhatu, což je hodně zjednodušeně řečeno lymfa.
Jak se pozná zdravá menstruace
- Barva krve je jasně červená
- Skvrny lze snadno vyprat studenou vodou bez pomoci mýdla
- Bez sraženin
- Bez bolesti a křečí
- Bez zápachu
- Adekvátní množství krve (ne více než 3 standartní vložky za den)
- Přichází pravidelně
- Přichází kolem novoluní
Jednotlivé konstituce mají odlišnou typickou délku cyklu, charakter a délku krvácení.
Jak se podpořit při menstruaci aneb co dělat
- Odpočívejte
- Jezte teplé a čerstvě uvařené jídlo
- Pijte teplé čaje a teplou vodu
- Buďte na sebe hodné a snižte svoje nároky samy na sebe
- Můžete si jemně zahřát podbřišek dečkou nebo termoforem
- Dostatečně spěte
- Dopřejte si relaxaci, meditaci, napište si něco do deníku – obraťte svou pozornost k sobě
- Pijte čaj z fenyklu, koriandru, římského kmínu
- Do ranní kaše nebo večerního mléka můžete přidat šafrán
- Z pohybu je doporučována kratší procházka nebo jemné protažení (ani jóga se v prvních třech dnech nedoporučuje)
Čemu se při menstruaci vyhnout aneb jak si neškodit
- Jakákoliv namáhavá fyzická aktivita (sport, běh, velký úklid,..)
- Syrová strava
- Cestování
- Studené sprchy a mytí vlasů
- Hádky
- Pohlavní styk
- Dlouhý pobyt na přímém slunci
- Těžká a nezdravá jídla
- Pálivé potraviny
- Sauna
- Olejová masáž
- Velká duševní námaha
Tato doporučení jsou vhodná na první tři dny menstruace, další dny se můžete pomalu vracet do běžného režimu, pokud Vám to nepůsobí problémy. Doporučení jsou založena na tom, aby podporovala očistný účinek menstruace, respektovala sníženou trávicí schopnost těla a podporovala Váta dóšu.
Propojení lunárního a menstruačního cyklu
Jako ženy jsme více propojeny s chladivou a jemnou energií Měsíce. Jsme více citlivé na měsíční fáze jako je úplněk a novoluní. Pokud jsme v rovnováze, je i náš menstruační cyklus v souladu s tím měsíčním. Na nov přichází menstruaci a při plném měsíci nastává ovulace. Pokud to tak nemáte, nepropadejte panice. Možná zažíváte náročnější období a tělo je v trochu jiném režimu. Slyšela jsem i názor, že pokud to má žena opačně a menstruuje na úplněk, že je ve své největší síle. Já osobně jsem to takto měla v náročných obdobích, kdy tělo bojovalo s dlouhodobou nemocí nebo bylo v obrovském zápřahu. Když se má situace uklidnila, cyklus se opět sladil s Měsícem.
Sádhana podle měsíce pro ženy
Všem ženám je doporučována následující sádhana. Můžete ji dodržovat velmi pečlivě nebo si jen vybrat jeden aspekt, záleží na Vaší konkrétní situaci. Pečlivé dodržování doporučuji ženám, které trápí menstruační, ovulační nebo premenstruační obtíže nebo které se snaží otěhotnět.
Na novoluní, 11.den po novoluní (ekadasha), úplněk a 11.den po úplňku (ekadasha) jezte jen lehká teplá jídla bez cukru, bílé mouky a soli. Komu to nedělá potíže, může vynechat snídani. Tyto dny zkuste minimalizovat svoje kontakty, ale spíše trávit čas o samotě a napojte se sama na sebe. Tyto dny si také dopřejte olejovou (sebe)masáž, pokud není kontraindikovaná (menstruace, akutní nemoc, mnoho toxinů v těle). Zkuste tyto dny věnovat sama sobě, jak jen to Vaše situace umožňuje. Ženy připravující se na těhotenství se zaměří především na úplněk a ženy s menstruačními problémy na novoluní. Tuto sádhanu mohou dodržovat i ženy po menopauze nebo v jemnější variantě i mladé dívky. Pokud jste matkou malé holčičky doporučuji přečíst si něco o menarché
Jak vnímáte svoji menstruaci
Nemohu zde také nezmínit, že je důležité, jaký vztah ke své menstruaci máte. Zda ji berete jako nutné zlo nebo se za ni stydíte či ji přijímáte jako znamení své plodnosti, zdraví a možnosti své tělo očistit. Pokud by Vás toto téma zaujalo, pořádají se i rituály menarché (ať už pro mladé dívky nebo i dospělé ženy, které si chtějí vztah ke své menstruaci nastavit znovu a lépe).
Ráda bych také naťukla téma menstruačních pomůcek. Pokud používáte jednorázové pomůcky, vybírejte ty nebělené z biobavlny. Na trhu je dnes ale mnoho ekologických variant jako jsou menstruační kalhotky, které jsou neuvěřitelně pohodlné, nebo také kalíšek nebo látkové vložky.
V blízké době na tento článek navážu tipy, jak si od lehčích menstruačních obtíží odpomoci. Ájurvéda má samozřejmě i možnosti, jak pracovat se závažnějšími nebo dlouhodobými problémy, ale k tomu je již potřeba osobní konzultace a léčba na míru.